دوره آموزشی

رباتیک و مکاترونیک ( ساخت ربات)

در این دوره به شناخت مکانیزم های حرکتی رباتها پرداخته و سپس به شناسایی انواع رباتها نحوه کارکرد سنسورها و موتور ها و نحوه انتخاب اجزای ربات و محاسبه توان موتور و باتری و نیز شناخت عملکر سیستم کنترلی و ساخت سیستم الکترونیکی ربات و شناخت انواع سنسورها و کارکرد آنها می‏پردازد.در پایان 2 ربات جنگجو و مسیریاب  پیشرفته ساخته می‏شود. ربات جنگجو رباتی است که قابلیت‏های تهاجمی و دفاعی دارد و به وسیله این ابزار قصد محافظت از خود و سپس اسیب رساندن به دشمن را دارد. امروزه کاربرد ربات‏های نظامی رو به افزایش است. از این رو شناخت اجزای ربات و نحوه ساخت و نحوه اضافه کردن تجهیزات بر روی ربات امری ضروری می‏باشد.

ربات تعقیب خط نوعی از ربات است كه وظیفه اصلی آن تعقیب كردن مسیری به رنگ مثلا سیاه در زمینه‌ای به رنگ متفاوت مشخصی مثلا سفید است. یكی از كاربرد‌های عمده این ربات، حمل‌و‌نقل وسایل و كالاهای مختلف در كارخانجات، بیمارستان‌ها، فروشگاه‌ها، كتابخانه‌ها و … می‌باشد. كاربرد این نوع ربات در بیمارستان‌های پیشرفته است، كف بیمارستان‌های پیشرفته خط كشی‌هایی به رنگ‌های مختلف به منظور هدایت ربات‌های پس‌فایندر به محل‌های مختلف مثلا رنگ قرمز به اتاق جراحی یا آبی به اتاق زایمان ، وجود دارد. بیمارانی‌ كه توانایی حركت كردن و جابه‌جا شدن را ندارند و باید از ویلچر استفاده ‌كنند، این ویلچیر نقش ربات تعقیب‌خط را دارد، و بیمار را از روی مسیر مشخص به محل مطلوب می‌برد. در این دوره هدف اشنایی کامل با اجزای ربات و سنسورها و ساخت یک ربات مسیر یاب می باشد.

 

 اهداف دوره آموزشي

هدف این دوره یادگیری و شناخت انواع سیستم های مکانیکی و حسگر ها و قطعات الکترونیک، نظیر حسگر مادون قرمز، برد، مولتی متر، آپ امپ، میکرو کنترلرها و کار با نرم افزار و برنامه ریزی میکرو کنترلرها، موتورها و درایو کردن موتورها، و در نهایت ساخت و بستن مدار نهایی ربات جنگجو و ربات مسیریاب می باشد.

 شرايط شركت كنندگان

آشنایی با الکترونیک و سخت افزار و مکاترونیک

معيارهاي ارزشيابي از دوره

ازمون عملی به صورت شناخت قطعات و سنسورها نحوه عملکرد و درایو انها

تست ربات ساخته شده در پایان دوره

 مدت دوره :

 24 ساعت

 

عنوان  بخش اول

شناخت حسگر مادون قرمز

عنوان  بخش  دوم

شناخت برد برد و مولتی متر و یک مدار ساده

عنوان  بخش  سوم

چینش حسگر ها

عنوان  بخش  چهارم

شناخت آپ امپ

عنوان  بخش  پنجم

مدار آنالوگ فرمان به موتور ها

عنوان  بخش  ششم

انتخاب موتور و مکانیزم دور زدن

عنوان  بخش  هفتم

درایو کردن موتور ها

عنوان  بخش  هشتم

آشنایی بیشتر با محیط بسکام

عنوان  بخش  نهم

حل مثال های عملی و برنامه نویسی در محیط بسکام

عنوان  بخش  دهم

PWM وADC

عنوان  بخش  یازدهم

ساخت و بستن مدار های نهایی