ثبت شفارش
برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان و یا ثبت سفارش با کارشناسان ما در پارسان تماس بگیرید.

شماره تماس

22782859 – 021

شماره تماس

26424766 – 021

کارت هوشمند

کارت هوشمند (Smart card)، کارت چیپ دار (Chip card) یا کارت با مدار مجتمع (Integrated Circuit Card (ICC)) در واقع به هر کارتی گفته می شود که حاوی مدارات مجتمع باشد. این کارت ها نسل جدید کارت های شناسایی هستند و امکانات مختلفی مانند: شناسایی، تصدیق، ذخیره و پردازش اطلاعات را برای کاربردهای متنوع فراهم می کنند.

کاربرد های کارت هوشمند

از اصلی ترین کاربردهای این کارت ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • پرداخت الکترونیکی: از جمله کاربردهای کارت هوشمند استفاده در خدمات بانکی و پرداخت الکترونیکی است که استانداردهای رایج EMV (Europay, MasterCard, VISA) در این زمینه مورد استفاده قرار می گیرد.
  • امنیت: استفاده از کارت هوشمند به عنوان ابزار رمزنگاری، مدیریت کلمه عبور، احراز هویت کاربران و دیگر ابزارهای مرتبط از جمله زمینه هایی است که کارت هوشمند در آنها کارایی دارد.
  • سلامت الکترونیکی: صنعت سلامت الکترونیکی، پرونده سلامت الکترونیکی، سازمانها مرتبط با حوزه خدمات بهداشتی و درمانی از کارت هوشمند به عنوان رسانه ای ایمن جهت مدیریت تعاملات و تراکنشهای خود استفاده
    می نمایند.
  • مدیریت مشتری و وفاداری: کارت هوشمند به عنوان ابزار شناسایی مشتری و همچنین رسانه ارائه سرویسهای ارزش افزوده در جلب و حفظ مشتریان یک سرویس و یا محصول تجاری بسیار پرکاربرد است.
  • حمل و نقل: استفاده از کارت هوشمند در حوزه مدیریت حمل و نقل، پرداخت عوارض تردد، پرداخت پارکومتر، بلیط وسایل حمل و نقل عمومی و غیره ، به عنوان یک ابزار فعالسازی مورد استفاده قرار می گیرد.

اصلی ترین مزیت کارت های هوشمند نسبت به کارت های شناسایی قدیمی تر بالا بودن سطح امنیت آنها می باشد که باعث شده این کارت ها در موارد متعددی مورد استفاده قرار بگیرند. به طوری که تعداد تقریبی این کارت ها تا سال 2010 میلادی به بیش از 4 میلیارد کارت در سراسر جهان می رسد. کارت های هوشمند بر اساس معیار های مختلف به انواع مختلفی مانند کارت های تماسی یا غیر تماسی و یا کارت های حافظه ای و پردازنده ای تقسیم می شوند.

از آنجا که رشد و به کارگیری این کارت ها در کاربردهای مختلف در کشورهای مختلف دنیا به صورت همزمان و مستقل پیش رفته است تنوع بسیار زیادی در شیوه های به کارگیری آنها وجود دارد. تلاش های زیادی برای استاندارد سازی این کارت ها و کاربردهای آنها انجام شده است و تا کنون استانداردهای مختلفی نیز برای آنها تدوین شده است. معتبرترین این استانداردها مربوط به دو موسسه ISO و IEC می باشد که با همکاری هم استاندارد ISO/IEC 7816 را برای کارت های هوشمند تهیه کرده اند.

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 8 =